جهاد اسلامی و حماس در برابر انتفاضه

نوشته شده توسط آذر - کارمند.

جهاد اسلامی و حماس در برابر انتفاضه

سازمان جهاد اسلامی با انجام عملیات سال های 1986 و 1987، در ایجاد انتفاضه نقش عمده ای ایفا کرد. این امر، با خرسندی و هم سویی نیروهای دیگر و عموم مردم مسلمان فلسطین مواجه شد؛ زیرا بر سیاست صبر و انتظار دیگران خط بطلان می کشید. جهاد اسلامی با صدور بیانیه ها و چاپ نشریات متعدد(1) مردم فلسطین را به شرکت در انتفاضه و انجام اعتصاب دعوت می کرد.

ادامه مطلب...

جهاد اسلامی و حماس در برابر انتفاضه - 5.0 out of 5 based on 4 votes

تحلیل تاریخی تحریم ها

نوشته شده توسط آذر - کارمند.

1 1 1 1 1 امتیاز 4.50 (2 رأی)
 تحلیل تاریخی تحریم ها

همیشه براى دفاع از موضوع خاصى در روابط کشورها، مباحثى براى به ثمر رساندن تصمیمات یک طرف قضیه نسبت به طرف مقابل لحاظ مى‏شود، تحریم‏ها نوعى اعمال فشار یک دولت بر دولت‏هاى مقابل است. در این میان بسیارى تحریم‏هاى لحاظ شده بر دیگر کشورها، از جانب کشورهاى توسعه یافته غربى صورت پذیرفته است که کارى غیرمشروع است؛ به عبارت دیگر، بسیارى تحریم‏ها چون به منافع دولت تحریم شده و سایر دولت‏هایى که قصد برقراى ارتباطات سیاسى و اقتصادى با آن را دارند، زیان مى‏ رساند، از منافع عمومى دولت‏ها خارج است.

ادامه مطلب...

تحلیل تاریخی تحریم ها - 4.5 out of 5 based on 2 votes

اسرائیل 2013

نوشته شده توسط آذر - کارمند.

1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (2 رأی)
 اسرائیل 2013
در انتخابات 2013 اسرائیل، نه تنها کسی راجع به پس دادن اراضی به فلسطینی‌ها صحبت نمی‌کند، بلکه روی ضمیمه کردن 60 درصد کرانه‌ی باختری مانور داده خواهد شد؛ این یعنی افزایش گروه‌های راست افراطی در صحنه‌ی سیاسی اسرائیل. در این انتخابات نیز نتانیاهوی راست‌گرا شانس اول برای تشکیل دولت خواهد بود.
در انتخابات پارلمانی اسرائیل، احزاب نقش اصلی را بازی می‌کنند؛ چرا که طبق قوانین انتخاباتی مردم باید به جای رأی دادن به افراد به احزاب رأی دهند. تعداد احزاب در اسرائیل به شدت زیاد است و روزبه‌روز در حال افزایش است. شمار احزاب فعال در سرزمین‌های اشغالی اکنون به رقم 34 می‌رسد. علت این امر این است که جامعه‌ی اسرائیل قالیچه‌ای هزار رنگ از قومیت‌های مختلف است که با یکدیگر اختلافات اساسی دارند. در اسرائیل، یهودیان از بیش از 102 کشور جهان جمع شده‌اند و به زبان‌های مختلفی صحبت می‌کنند. در این مطلب، سعی بر این است که در ابتدا نمایی کلی از احزاب در اسرائیل ارائه شود و سپس به بررسی سیاست‌ها‌ی مهم این احزاب پرداخته شود و در نهایت، وضعیت آن‌ها در آستانه‌ی نوزدهمین دوره‌ی انتخابات کنست، که قرار است سوم بهمن‌ماه برگزار می‌شود، بررسی شود.

ادامه مطلب...

اسرائیل 2013 - 5.0 out of 5 based on 2 votes

آیا امام قائل به قطع رابطه با آمریکا بود؟

نوشته شده توسط آذر - کارمند.

1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (3 رأی)
آیا امام قائل به قطع رابطه با آمریکا بود؟

آیا امام قائل به قطع رابطه با آمریکا بود؟
امام خمینی (رحمت الله علیه) به مسئله‌ی رابطه‌ی ایران و آمریکا چگونه می‌نگریست؟ آیا رابطه‌ی ایران و آمریکا را ممکن می‌دانست؟ ایشان چه الزاماتی برای وجود این رابطه قائل بود؟ مقاله‌ی حاضر به تحلیل تاریخی دیدگاه امام در رابطه با آمریکا می‌پردازد.پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 22 بهمن 1357، پیش از آنکه برای ملت ایران پیام پیروزی را به همراه داشته باشد، از بازخوانی شریعتی خبر داد که تقابل آن با اندیشه‌ی مارکسیسم و لیبرالیسم کاملاً مشهود بود. اگرچه نخستین انقلاب قرن بیستم با دین‌ستیزی کامل در شوروی به پیروزی رسید، اما چشمان نظاره‌گر جهانی آخرین انقلاب بزرگ قرن بیستم را «انقلابی به نام خدا» یافت.

ادامه مطلب...

آیا امام قائل به قطع رابطه با آمریکا بود؟ - 5.0 out of 5 based on 3 votes

آقای روحانی از شما انتظار نداشتیم!

نوشته شده توسط حسین - مدیر.

1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (4 رأی)
آقای روحانی از شما انتظار نداشتیم!


پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و منتخب شدن روحانی، موج شادی و امید در جامعه ایجاد شد. خیلی‌ها انتظار داشتند و دارند با آمدن روحانی، ایران در مدت بسیار کوتاه آباد شود و همه مشکلات موجود پایان پذیرد اما آیا این انتظار و توقع، به‌جاست؟ آیا منطق و عقل قبول می‌کند که دولت تدبیر و امید بتواند در مدت کوتاهی ایران را به مقصود و بهشت موعود برساند؟


قطعا دولت روحانی نیز فرصت می‌خواهد تا بتواند مشکلات را حل کند و یا به قول رئیس‌جمهور منتخب قفل‌ها را باز کند و نباید توقع‌ بیجا داشت. در نقد همین توقع و انتظارات بیجا بود که موج طنز "روحانی متشکریم" راه افتاد. در بین این طنزها نیز به مواردی برخورد می‌کردیم که در آن واکنش افراد بعد از برآورده نشدن انتظارات آمده بود؛ مثلا این جمله:" رفتم هندوانه خریدم سفید درآمد! روحانی ازت انتظار نداشتم" یا "می‌خواستم بخوابم اما تا صبح کسی چراغ اتاق خوابم رو خاموش نکرد، روحانی ازت انتظار نداشتم!"

ادامه مطلب...

آقای روحانی از شما انتظار نداشتیم! - 5.0 out of 5 based on 4 votes

احمدی‌نژاد متشکریم یا روحانی متشکریم!

نوشته شده توسط حسین - مدیر.

1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (3 رأی)
احمدی‌نژاد متشکریم یا روحانی متشکریم!

 این روزها را نباید فراموش کنیم؛ خلق حماسه سیاسی و انتخابات پرشکوه و خبرهای خوبی که هر روز بیشتر از دیروز به گوش می‌رسند. خیلی‌ها روحانی را خوش قدم می‌دانند که با آمدنش نرخ دلار و طلا سقوط کرد، بازار به آرامش رسید، قیمت‌ها تا حدودی به ثبات رسید، بورس هر روز رکورد می‌شکند، ورزشی‌ها هر روز گل می‌کارند. در اینجا سوالی پیش می‌آید که آیا محمود احمدی‌نژاد هم 8 سال پیش با آمدنش چنین وضعیتی را تجربه کرده بود یا قضیه متفاوت از این روزها بود؟

ادامه مطلب...

احمدی‌نژاد متشکریم یا روحانی متشکریم! - 5.0 out of 5 based on 3 votes

اسرائیل چگونه پدید آمد؟

نوشته شده توسط آذر - کارمند.

1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (4 رأی)
اسرائیل چگونه پدید آمد؟

نگاهی به اوضاع سیاسی فلسطین در واپسین روزهای جنگ
در پی اصرار و پافشاری هیئت اعلای عربی، کمیته سیاسی اتحادیه عرب در 8 ژوئیه 1948، یعنی در گیر و دار نبرد، با تشکیل حکومت موقت غیرنظامی فلسطین موافقت نمود. اما به علت شرایط خاص جنگی، این حکومت نتوانست کاری را صورت دهد. در 22 سپتامبر اعضای حکومت یاد شده در شهر غزه جلسه ای را برگزار نمودند و حکومت جدیدالتأسیس خود را « حکومت عموم فلسطین» نام گذاری کردند.(1) از آنجا که برگزاری انتخابات سرتاسری در فلسطین در آن شرایط امری دشوار می نمود، هیئت اعلای عربی تصمیم گرفت که کنگره ای برای تأسیس مجلس ملی فلسطین منعقد کند.

ادامه مطلب...

اسرائیل چگونه پدید آمد؟ - 5.0 out of 5 based on 4 votes

عوامل و چگونگی فرار شاه

نوشته شده توسط آذر - کارمند.

1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (2 رأی)
عوامل و چگونگی فرار شاه

با اوج گیری مبارزات انقلابی مردم ایران، و پس از آنکه تمامی سیاستهای محمدرضا پهلوی برای آرام کردن مردم خشمگین به شکست انجامید، شاه شاپور بختیار که از چهره های شناخته شده جبهه ملی بود، به نخست وزیری برگزید، اما این اقدام شاه هم فایده نداشت و کارنامه خاندان پهلوی چنان سیاه بود که مردم تنها به سرنگونی آن رضایت می دادند. شاه که سالها تحت حمایت اربابان آمریکایی خویش و با تکیه بر اریکه سلطنت، کشور را تحت سلطه گرفته و عرصه ترکتازی و غارتگری‌های خود قرار داده بود، سرانجام فرار را بر قرار ترجیح داد و مجبور به ترک ایران شد. پادشاهی و سلطنت به عنوان موهبتی الهی و از طریق ارث تحت حمایت‌های امپراطوری انگلیس به وی تفویض شده بود. وی طی سالهای سلطنت خود، از هیچ گونه جنایتی دریغ نکرد و ضمن ترویج فساد و ایجاد رعب و وحشت، دلاور مردان بسیاری را در زندان‌ها تحت شکنجه قرار داده و یا به شهادت رسانید.

ادامه مطلب...

عوامل و چگونگی فرار شاه - 5.0 out of 5 based on 2 votes

واکنش پنجمین اقتصاددان بزرگ جهان به نرخ تورم در ایران

نوشته شده توسط حسین - مدیر.

1 1 1 1 1 امتیاز 4.75 (4 رأی)
واکنش پنجمین اقتصاددان بزرگ جهان به نرخ تورم در ایران

واکنش پنجمین اقتصاددان بزرگ جهان به نرخ تورم در ایران: اوه! 30 درصد؟ این خیلی عجیب است!

به نظر من ترکیه و ایران در مورد اعمال سیاست‌های پولی خوب و بد، مثال‌های خوبی هستند... من نمی‌توانم بفهمم که دولت ایران چرا سیاست توزیع نقدی یارانه ها را در پیش گرفته است. این کار چیزی جز چاپ پول و تورمی کردن پول ملی نیست. از نظر من نباید این کار را انجام بدهند.

عصرایران - رابرت لوکاس ، از نوبلیست مطرح اقتصاد است که در رتبه بندی اقتصاد دانان جهان در وب سایت ideas در رتبه پنجمین اقتصاد دان جهان قرار گرفته است.

ادامه مطلب...

واکنش پنجمین اقتصاددان بزرگ جهان به نرخ تورم در ایران - 4.8 out of 5 based on 4 votes

فاز جدید جنگ آمریکا و ایران

نوشته شده توسط حسین - مدیر.

1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (2 رأی)
فاز جدید جنگ آمریکا و ایران

رئیس کمیته ی انتخابی دائم اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا در خلال سخنان خود در ارائه ی مجدد "لایحه اشتراک و محافظت از اطلاعات سایبری" اظهار داشت: "ما با کشوری مانند ایران مواجهیم که ضمن افزایش توانمندی ‌های خود در زمینه ی سایبری، برای ایجاد اخلال و یا حمله به اقتصاد آمریکا، رفتاری عقلایی در پیش نخواهد گرفت.

امروزه رسانه‏ ها وابسته به غرب تلاش دارند قدرت نـرم و گفتمان حاکم بر جهان از سوی آمریکا را بر اذهـان مردم جهان افزایش دهند زیرا در عـصـر رسـانـه ”ٹهای جهانی گفتمان هر جا که تولید و توسط هر کسی که ساخته شود، در صورتی که در فضای رسـانـه جـاری شود، قـدرت می”ٹآفریند. از این رو امروزه باید اذعان کرد دیگر رمز گشایی از گفتمان رسانـه ‏ای آسـان نیست. استراتـژی و تکنیـک”ٹهای به کار گرفته شده به راحتـی قـابــل تشخیص نیستند، چـرا که از یک منطـق و قالب خاص و کلیشه ‏ای استفاده نمی”ٹ کنند تا با آگاهـی از آنان بر گفتمان تبلیغی شان چیره شد.

ادامه مطلب...

فاز جدید جنگ آمریکا و ایران - 4.5 out of 5 based on 2 votes

آدرس تلگرام ما - پایگاه اینترنتی دی ال سل

مشخصات و آدرس سایت Site Profile

وبسایت www.dlsell.ir
پشتیبانی: support@dlsell.ir
تماس با ما: contact@dlsell.ir
راهنمایی: help@dlsell.ir
وب مستر: webmaster@dlsell.ir

کانال آموزشی و خرید در تلگرام
logo-samandehi