زهد و ایثار حضرت زهرا (س)

1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (5 رأی)
گزارش خرابی لینک

زهد و ایثار حضرت زهرا (س) با توجه به اینکه حب دنیا سرچشمه‏ى همه‏ى گناهان است، چنانکه در حدیث معروف نبوى آمده «حب الدنیا رأس کل خطیئة» و همه‏ى تجربیات و مشاهدات ما نیز نشان مى‏دهد اوزها، جنایتها، ظلمها، و ستمها، دروغها، خیانتها به خاطر همین دلبستگى شدید به مال، مقام و شهوت صورت مى‏گیرد، روشن مى‏شود که زهد و وارستگى پایه‏ى اصلى تقوا و پاکى و صلاح است.

 

ولى «زهد» به معنى ترک دنیا و رهبانیت و بیگانگى از اجتماع نیست، بلکه حقیقت زهد همان آزادگى و عدم اسارت در چنگال دنیاست.
«زاهد» کسى است که اگر تمام دنیا را در اختیار داشته باشد دلبسته و وابسته به آن نباشد. اگر یک روز ببیند رضاى خدا در این است که از همه‏ى آن چشم بپوشد، به این معامله حاضر باشد، و از جان و دل بگوید: هر دو عالم را به دشمن ده که ما را دوست بس.
و اگر یک روز حفظ آزادگى و شرف و ایمان در چشم‏پوشى از مال و جان و زندگى بود فریاد «هیهات منا الذلة» بلند کند.
و به گفته‏ى قرآن مجید زاهد کسى است که نه بر گذشته و آنچه از دست داده تأسف بخورد، و نه از آنچه فعلاً در اختیار دارد زیاد خوشحال باشد:
(لیکلا تأسوا على ما فاتکم و لا تفرحوا بما آتیکم)

این بخاطر آن است که براى آنچه از دست داده‏اید تأسف نخورید، و به آنچه به شما داده است دلبسته و شادمان نباشید.
با این فراز کوتاه به سراغ شخصیت فاطمه علیهاالسلام در این زمینه از دیدگاه احادیث پیغمبر اکرم صلى اللَّه علیه و آله و سلم در کتب دیگران مى‏رویم:
 ابن‏حجر و دیگران در روایتى از پیغمبر اکرم صلى اللَّه علیه و آله و سلم نقل کرده‏اند: او هنگامى که از سفر بازمى‏گشت نخست به سراغ دخترش فاطمه زهرا علیهاالسلام مى‏آمد، و مدتى نزد او مى‏ماند، ولى یک بار براى فاطمه زهرا علیهاالسلام دو دستبند از نقره و همچنین یک گردن‏بند و دو گوشواره ساخته بودند، و پرده‏اى بر در اطاق آویزان کرده بود.
هنگامى که پیامبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم وارد شد و این منظره را دید بیرون آمد در حالى که آثار غضب در چهره‏اش نمایان بود، به مسجد آمد و بر منبر نشست.
فاطمه علیهاالسلام دانست که ناخشنودى پیغمبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم به خاطر همان مختصر زینت است، همه را نزد پدر فرستاد تا در راه خدا صرف کند.
هنگامى که چشم پیامبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم به آن افتاد سه بار فرمود:
«فعلت، فداها ابوها»
فاطمه آنچه را که مى‏خواستم انجام داد، پدرش به فدایش باد.

واضح است یک جفت دستبند نقره و گردن‏بند و گوشواره‏اى از نقره چندان بهائى ندارد، و از آن بى‏بهاتر پرده‏ى ساده‏اى است که انسان بر در اطاق بیاویزد، ولى پیغمبر اکرم صلى اللَّه علیه و آله و سلم همین را دون شأن فاطمه مى‏شمرد، و افتخار و فضیلت او را در سجایاى انسانیش مى‏دانست.
فاطمه علیهاالسلام این درس را از محضر پدر بخوبى آموخت، هم زرق و برق دنیا را ترک گفت و خود را اسارت آن رهائى بخشید، و هم آنچه داشت در راه خدا و بندگان محروم صرف کرد.
در حدیثى که سابقاً از «حلیةالاولیاء» (تحت شماره‏ى 3) نقل کردیم، خواندیم که فاطمه زهرا علیهاالسلام حتى پوشش کافى در خانه براى آمدن میهمانهاى نامحرم نداشت که پیغمبر اکرم صلى اللَّه علیه و آله و سلم عباى خود را به او داد تا خود را بپوشاند و آماده براى آمدن میهمانان جهت عیادت او در بیماریش گردد.
داستان جهیزیه‏ى فاطمه علیهاالسلام و مراسم شب زفاف او که در نهایت سادگى برگزار شد دلیل روشن دیگرى بر زهد و وارستگى کامل اوست.
خدمات او در خانه‏ى على علیه‏السلام تا آنجا که با یک دست گندم را براى پختن نان آسیاب مى‏کرد، و با دست دیگر طفلش را در آغوش مى‏گرفت، همه شاهد گویاى مقام زهد اوست، گواه این معنى حدیث زیرا است:

 ابونعیم اصفهانى چنین نقل مى‏کند:
«لقد طحنت فاطمة بنت رسول‏اللَّه صلى اللَّه علیه و آله و سلم حتى مجلت یدها، وربا، و اثر قطب الرحى فى یدها»
فاطمه دختر رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله و سلم آنقدر با دست خود آسیاب کرد که دستش تاول زد، و ورم کرد، و آثار دستاش در دستش نمایان گشت.
در «مسند احمد» که از معروفترین منابع اهل سنت است از انس بن مالک چنین نقل شده که: روزى بلال براى نماز صبح، دیر به خدمت پیغمبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم آمد، رسول خدا فرمود: چرا دیر آمدى؟
عرض کرد: از کنار خانه‏ى فاطمه علیهاالسلام مى‏گذشتم در حالى که با دست خود آسیا مى‏کرد، و کودکش گریان بود، گفتم: اگر اجازه فرمائى من آسیا مى‏کنم و شما کودک را آرام کنید، و اگر اجازه فرمائید من کودک را آرام مى‏کنم و شما آسیا کنید.
او گفت: من نسبت به فرزندم از تو مهربانترم، (و من مشغول آسیا کردن شدم و او کودکش را آرام کرد) و این امر باعث تأخیرم شد.
پیغمبر اکرم صلى اللَّه علیه و آله و سلم فرمود:
«فرحمتها رحمک اللَّه»

تو نسبت به فاطمه رحم و محبت کردى، خداوند تو را مشمول رحمتش کند!
فضائل اخلاقى بانوى اسلام از جمله شجاعت و شهامتش در مقام دفاع از پیغمبر اکرم صلى اللَّه علیه و آله و سلم در مقابل مشرکان مکه، و آمدنش به میدان احد براى بستن زخمهاى پیغمبر اکرم صلى اللَّه علیه و آله و سلم مطلبى است که بر کسى پوشیده نیست، و در احادیث گذشته اسناد و مدارک آن آمد.
او از لحظه‏ى تولد در مسیر عبودیت و بندگى خدا بود و این امر تا آخرین لحظات عمرش ادامه داشت، حدیث زیر شاهد گویاى این معنى است:
 در داستان تولد بانوى اسلام فاطمه زهرا علیهاالسلام و انعقاد نطفه او از میوه بهشتى و آمدن چهار زن با شخصیت جهان- همچون مریم و...- به هنگام تولد او آمده است:
«فولدت فاطمة علیهاالسلام فوقعت حین وقعت على الارض ساجدة»

به اینگونه فاطمه متولد شد و در حین تولد براى خدا سجده کرد.
 مقام عفت او به آن حد بود که در همان کتاب از اسماء بنت عمیس داستان عجیبى به این شرح نقل شده است:
روزى فاطمه علیهاالسلام به من فرمود: من از کار مردم مدینه که زنان خود را بعد از وفات به صورت ناخوشایندى براى دفن مى‏برند، و تنها پارچه‏اى بر او مى‏افکنند که حجم بدن از پشت آن نمایان است ناخرسندم.
اسماء گفت: من در سرزمین حبشه چیزى دیده‏ام که با آن جنازه‏ى مردگان را حمل مى‏کردند، سپس شاخه‏هائى از درخت نخل را برداشت و به صورت تابوت مخصوصى درآورد که پارچه‏اى را روى چوبهاى آن مى‏افکندند، و بدن را درون آن مى‏گذاردند،به گونه‏اى که بدن پیدا نبود.
هنگامى که فاطمه بانوى بزرگ اسلام علیهاالسلام آن را مشاهده کرد فرمود: بسیار خوب و عالى است (و هنگامى که من از دنیا رفتم مرا با آن بردارید)...
و در ذیل همین حدیث آمده است: هنگامى که فاطمه علیهاالسلام چشمش به آن افتاد تبسم فرمود، و این تنها تبسم او بعد از وفات پیغمبر اکرم صلى اللَّه علیه و آله و سلم بود.

اگر مطلب مفید بود آن را به اشتراک بگذارید:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
زهد و ایثار حضرت زهرا (س) - 5.0 out of 5 based on 5 votes

نظرات شما

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه اینترنتی دی ال سل نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه اینترنتی دی ال سل، ما را از این امر محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.


کد امنیتی
تازه کردن

آدرس تلگرام ما - پایگاه اینترنتی دی ال سل

مشخصات و آدرس سایت Site Profile

وبسایت www.dlsell.ir
پشتیبانی: support@dlsell.ir
تماس با ما: contact@dlsell.ir
راهنمایی: help@dlsell.ir
وب مستر: webmaster@dlsell.ir

کانال آموزشی و خرید در تلگرام
logo-samandehi