هنر خرده نگاری

1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (1 رأی)
گزارش خرابی لینک

هنر خرده نگاری


بسیاری از نقاشانی که در دهه ی 1950 به مرحله ی کمال خود رسیدند بر روی هم، از نقاشی اطواری فاصله گرفتند و به نقاشی "خط بُر" 1 روی آوردند . دو تن از مشهورترین هنرمندان این سبک الزورث کلی و فرانک استلا بودند که در این مقاله به شرح دیدگاه هایشان در این سبک هنری خواهیم پرداخت.


 الزورث کلی

در پرده ی "سرخ آبی سبز" اثر الزورث کلی (متولد 1923) از نخستین رهبران این جنبش ، نرمش امپرسیونیستی راتکو کنار گذاشته می شود. در عوض ، پهنه های تخت رنگ، در درون شکل های مشخص و بخش بندی شده با خطوط طراحی شده به عنوان بخشی از تحقیقات شکلی رنگ و طراحی به خاطر خود این ها قرار گرفته و محصور می شد.

 این منتزع سازی افراطی شکل، هنر خرده نگاری یا خرده پردازی 2 نامیده می شود، که تلویحا به معنی کاهشی همسان در محتوا است. هنر خرده نگاری ، مرحله ای ضروری و حتی ارزشمند در تکامل هنر مدرن بود.

این هنر در افراطی ترین شکل خود، هنر را نه به جوهری ابدی بلکه به نوعی سهولت بی روح تقلیل می داد. اما وقتی به دست چند نقاش نابغه مانند الزورث کلی افتاد، آثاری با کمال شکلی بی نظیر به بار آورد.

این پیکان ها از جهت شکل و اندازه شان مشابه ولی از جهت رنگ و ارتباط شان با کل ترکیب بندی ، شدیدا با یکدیگر متفاوتند. گذشته از این، رنگ حاوی گَردِ فلز است، که درخششی رنگین کمانی به آن می دهد

فرانک استلا

اصل و نسب هنر خرده نگاری را می توان تا روزگار موندریان ردیابی کرد و به گذشته رسید. مثلا فرانک استلا (متولد 1936) نقاشی را به عنوان یکی از ستایشگران موندریان آغازید، سپس به فاصله ای اندک صاحب سبکی به مراتب مستقل تر شد.

استلا بر خلاف موندریان هیچ توجهی به موازنه برقرار کردن بین عناصر عمودی-افقی مرتبط کننده ی کار هنرمندان سال خورده تر با دنیای طبیعت نداشت. او با تکیه بر منطق کافی، استفاده از قطع چهار گوشه ی سنتی را نیز کنار گذاشت تا از هر جهت مطمئن شود که نقاشی هایش هیچ تشابهی به پنجره ها ندارند.

هنر خرده نگاری

شکل بوم ، در این زمان، جرئی ضروری از طراحی شده بود. این شکل در یکی از بزرگ ترین کارهای او یعنی پرده ی "ملکه ی هند" از روی رانش و پشت بند چهار پیکان عظیم تعیین می شود.

این پیکان ها از جهت شکل و اندازه شان مشابه ولی از جهت رنگ و ارتباط شان با کل ترکیب بندی ، شدیدا با یکدیگر متفاوتند. گذشته از این، رنگ حاوی گَردِ فلز است، که درخششی رنگین کمانی به آن می دهد.

با این حال ، این طریق دیگری برای تاکید بر دقت خشک سطوح و دور ساختن اثر مذکور از هرگونه مقایسه با ظاهر "دست ساخت" نقاشی های قابی است.

به بیان دقیق تر "ملکه ی هند" را به سختی می توان یک تصویر به معنی سنتی کلمه دانست. این اثر از بیننده می طلبد که آن را هم چون یک شی ء به قدر کافی مستقل در نظر بگیرد.

پی نوشت‌ها:

1- Hard-edge

2- Minimalism

 بخش هنری تبیان

اگر مطلب مفید بود آن را به اشتراک بگذارید:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
هنر خرده نگاری - 5.0 out of 5 based on 1 vote

نظرات شما

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه اینترنتی دی ال سل نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه اینترنتی دی ال سل، ما را از این امر محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.


کد امنیتی
تازه کردن

آدرس تلگرام ما - پایگاه اینترنتی دی ال سل

مشخصات و آدرس سایت Site Profile

وبسایت www.dlsell.ir
پشتیبانی: support@dlsell.ir
تماس با ما: contact@dlsell.ir
راهنمایی: help@dlsell.ir
وب مستر: webmaster@dlsell.ir

کانال آموزشی و خرید در تلگرام
logo-samandehi