تربیت فرزندان، از منظر دین

1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رأی)
گزارش خرابی لینک

تربیت فرزندان، از منظر دین

روایات اهل بیت(علیهماالسلام) برای فرزندان، حقوقی را بر عهده والدین دانسته که برخی از آنان عبارتند از:
1- انتخاب نام نیکو برای او
2- سرزنده و گرامی داشتن مادر او
3- توجه به انتسابش به والدین
4- بهداشت (نظافت و ختنه) او
5- تغذیه مناسب او
6- تعلیم و تربیت او
7- مهرورزی به او
8- اکرام او
9- یاری کردنش بر کار نیک

رسول گرامی(ص) فرمودند: «حق فرزند بر پدر، این است که مادرش را سرزنده و گرامی بدارد و نام نیکو بر او نهد و اگر پسر باشد، قرآن به او بیاموزد و او را پاک(ختنه) کند و شنا کردن به او آموزد و اگر دختر باشد، سوره نور را به او آموزش دهد و در ازدواج او شتاب کند.»

امام سجاد (ع) می‌فرماید: «حق فرزندت این است که بدانی از توست و در این دنیا، خوب و بدش به تو وابسته است.»

رسول اکرم(ص) فرمود: «کودکانتان را از آلودگی بشویید زیرا شیطان، آلودگی را می‌پوید و موجب ترس کودک در خواب و نیز آزار فرشتگان همراه کودک می‌شود.»

از موارد بهداشتی کودک، سنت ختنه است. از معصومان(علیما‌السلام) روایت شده است: «نوزادان(پسر) خود را در روز هفتم(تولدشان) ختنه کنید تا پاک باشند.»

از عوامل پیشگیری معنوی برای فرزندان، اذان گفتن در گوش راست کودک و اقامه در گوش چپ او است. رسول خدا(ص) فرمود: «ای علی؛ هرگاه صاحب پسر یا دختر شدی، در گوش راستش اذان و در گوش چپ او اقامه بگو که شیطان(با این کار) به او زیانی نمی‌رساند».
تغذیه کودک

حق تغذیه:
تغذیه کودک به ویژه زمان شیرخوارگی مورد توجه شارع مقدس قرار گرفته و برای آن، احکامی مقرر کرده است. در قرآن کریم آمده است: و مادران (هر چند طلاق گرفته باشند) فرزندان خود را 2 سال تمام شیر می‌دهند. این حکم برای کسی است که بخواهد دوران شیرخوارگی را کامل کند. خوراک و پوشاک مادران در حد متعارف بر عهده پدر کودک است.

پاداش شیردهی کودک:
رسول خدا(ص) فرمود: «هرگاه زن باردار شود، همانند روزه‌دار و نمازگزار و مجاهدی است که با جان و مالش در راه خدا می‌جنگد و هرگاه زایمان کند، بزرگی پاداش او را هیچ کس نمی‌داند و هرگاه شیر می‌دهد، برابر است با آزاد ساختن برده‌ای از فرزندان اسماعیل(ع) و هرگاه از شیردهی فارغ می‌شود، فرشته بزرگواری به پهلویش می‌زند و می‌گوید: خدا تو را آمرزیده است؛ کارت را از نو آغاز کن.»
تعلیم و تربیت کودک

در تعلیم و تربیت کودک چند موضوع مورد توجه اسلام است:
1. معارف دینی مانند عقاید، اخلاق، قرائت، دانستن احکام و انجام عبادات.
2. ادب و مهارت‌های اجتماعی.
3. پاداش و تعلیم قرآن و احکام دین
تربیت

رسول اکرم(ص) فرمود: «هر کس به فرزندش قرآن بیاموزد، روز قیامت، پدر و مادر او را فرا می‌خوانند و دو جامه بر آن دو می‌پوشانند که از نور آن، چهره‌های بهشتیان روشن می‌شود.»

رسول خدا(ص) می‌فرمود: «قرآن، روز قیامت مردی رنگ پریده را می‌آورد و به پروردگارش می‌گوید: این شخص، کسی است که طمع او را به رحمت تو قوی کرده بودم و آرزوهایش را به مغفرت تو گسترده بودم، پس بر اساس گمان من درباره‌اش عمل کن.

خدا می‌فرماید: ملک را به دست راستش و جاودانگی را به دست چپش دهید... پدر و مادرش را زیوری دهید که تمام دنیا با آنچه در آن است، به ارزش آن نباشد، پس همه مردم، روز قیامت به آن پدر و مادر می‌نگرند و آن دو را عظیم می‌شمارند و خودشان نیز از این مقامشان به شگفتی فرو می‌روند و می‌پرسند: پروردگار؛ این عظمت از کجاست؟ خدا می‌فرماید: این عظمت به سبب آموختن قرآن به فرزندتان و تربیت او، بر اساس دین اسلام و محبت پیامبر(ص) و علی(ع) است.»
کیفر ترک آموزش دینی فرزندان

پیامبر(ص) به برخی از کودکان نگریست و فرمود: «وای بر فرزندان آخرالزمان از ناحیه پدرانشان!» پرسیده شد: «ای رسول خدا، آیا از آن رو که پدرانشان مشرکند؟» فرمود: «نه، بلکه از پدرانی که مومن هستند و به فرزندانشان چیزی از واجبات دینی نمی‌آموزند، بلکه آنان را از آموختن منع می‌کنند و به سود اندکی از دنیا که از فرزندانشان به ایشان می‌رسد، رضایت می‌دهند و من از آن‌ها بیزارم و آنان نیز از من بیزارند.»

اگر مطلب مفید بود آن را به اشتراک بگذارید:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظرات شما

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه اینترنتی دی ال سل نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه اینترنتی دی ال سل، ما را از این امر محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.


کد امنیتی
تازه کردن

آدرس تلگرام ما - پایگاه اینترنتی دی ال سل

مشخصات و آدرس سایت Site Profile

وبسایت www.dlsell.ir
پشتیبانی: support@dlsell.ir
تماس با ما: contact@dlsell.ir
راهنمایی: help@dlsell.ir
وب مستر: webmaster@dlsell.ir

کانال آموزشی و خرید در تلگرام
logo-samandehi