در ورزش جسمانی مغز نیز تقویت می شود

1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (3 رأی)
گزارش خرابی لینک

در ورزش جسمانی مغز نیز تقویت می شود

بهار سرانجام از راه رسید و طبیعت یار کسانی شد که در محیط های باز به دویدن، نرمش های گرم کننده و ورزش های بدنی می پردازند.

سال هاست که کارشناسان بر اهمیت ورزش تأکید می کنند. آنها سعی دارند با تشویق های خود حتی افرادی که کمتر به حرکات بدنی عادت دارند را به حرکت و ورزش ترغیب کنند. آن که می خواهد برای شریک زندگی اش مناسب تر به نظر بیاید یا پزشک خود را خشنود سازد به خیل ورزشکاران خواهد پیوست.

اما اینک خبری دیگر منتشر شده که اهمیت باز هم بیشتری به ورزش می دهد. طبق این خبر، ورزش هوشیاری و دقت مغز را افزایش می دهد. هر دو دستگاه عصبی، یعنی دستگاه عصبی مرکزی و دستگاه عصبی محیطی از ورزش بهره خواهند برد.

تحقیقات دانشگاه گرانادا
به نوشته وب سایت روزنامه آلمانی" دی ولت" ، طبق گزارشی که مجله تخصصی" پلوس وان" از نتایج کار تحقیقاتی دانشگاه گرانادای اسپانیا منتشر کرده است، کسانی که ورزش می کنند از قابلیت پاسخ گویی بهتری نسبت به محرک های خارجی برخوردار هستند.

محققین ۱۴ دانشجو را که هیچ گونه ورزشی انجام نمی دادند با ۱۴ ورزشکار بسیار فعال مقایسه کردند. نتیجه بارز بود. وزرشکاران نه تنها سریع تر واکنش نشان می دادند، بلکه تمرکزشان نیز به گونه ای مشهود طولانی تر بود.

رشد قسمت هایی از مغز بر اثر ورزش
پژوهش هایی که تا کنون انجام شده نشان داده است که فعالیت های ورزشی به رشد عصب ها و مویرگ های نواحی هیپوکامپوس، گانگلیون ها بازال، مخچه و قشر مغز کمک می کند.

برای نمونه از این تأثیر می توان در بهبود بیماران مبتلا به پارکینسون یا سندرم تورت (Tourette (Syndrome بهره جست.

پژوهش دانشگاه آمریکا
در پژوهشی دیگر محققین دانشگاه کریتون آمریکا تحقیقاتی را در مدرسه لینکلن انجام دادند. دانشمندان دریافتند، برخی مدارس منطقه نبراسکا ساعت های وزرش را کاهش داده اند تا بر ساعات دیگر مواد درسی بیافزایند. این تغییر پژوهشگران را ترغیب کرد که رابطه بین ورزش و آمادگی ذهن برای تمرکز و یادگیری را به آزمون بگذارند.

در این تحقیق که در مجله علمی Journal of Pediatrics منتشر شده کارشناسان دانشگاه کریتون دانش آموزان را به گروه های مختلف تقسیم کرده و تست های ریاضیات و قرائت متون را بین آنها پخش کردند.

نتیجه این بود: میزان قبولی کودکانی که از لحاظ بدنی سر حال و با نشاط بودند در تست ریاضیات دو برابر و نیم دانش آموزان دیگر بود. اما در تست قرائت متون هر دو گروه بازدهی برابر از خود نشان دادند.

تأکید بر ورزش های ایروبیک
پژوهش ها همچنین نشان گر آنند که شاخص توده بدنی (Body Mass Index) تأثیری در بازده درسی دانش آموزان ندارد.

اما ورزش های ایروبیک در این زمینه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این ورزش ها توانایی بدن را بالا برده و به ورزشکاران قابلیت بیشتری برای استفاده از اکسیژن در جهت بالا بردن سطح انرژی بدن می دهند.

اگر مطلب مفید بود آن را به اشتراک بگذارید:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
در ورزش جسمانی مغز نیز تقویت می شود - 5.0 out of 5 based on 3 votes

نظرات شما

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه اینترنتی دی ال سل نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث «مومن آیینه مومن است»، شما نیز آیینه ما باشید و با یادآوری نقاط ضعف و قوت پایگاه اینترنتی دی ال سل، ما را از این امر محروم نفرمایید.

چند نکته مهم:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی، تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.


کد امنیتی
تازه کردن

آدرس تلگرام ما - پایگاه اینترنتی دی ال سل

مشخصات و آدرس سایت Site Profile

وبسایت www.dlsell.ir
پشتیبانی: support@dlsell.ir
تماس با ما: contact@dlsell.ir
راهنمایی: help@dlsell.ir
وب مستر: webmaster@dlsell.ir

کانال آموزشی و خرید در تلگرام
logo-samandehi