روش های پیش گیری از سرقت خودرو

1 1 1 1 1 امتیاز 4.75 (4 رأی)
گزارش خرابی لینک

روش های پیش گیری از سرقت خودرو

به عنوان یه مطلب اساسی در دو الی سه قسمت قصد داریم انواع روش هایی که سارقان برای دزدی اتومبیل بکار می برند رو شرح بدیم و در ادامه روش هایی برای جلوگیری از اونها ذکر کنیم.

ایمنی عمومی:

1.قفل فرمان بزرگ، قفل پدال، قفل ترمز دستی: از این سه غالباً قفل فرمان استفاده می شود. اما بهتر است از قفل پدالی که ایمنی بیشتری دارد استفاده کنید.

نکته: در هنگام ترک اتومبیل، حتی برای چند دقیقه، حتماً از قفل های بالا استفاده کنید. چون سارقان در کمتر از یک دقیقه اتومبیل را سرقت می کنند.

نکته: بهتر است در هنگام استفاده از قفل فرمان، خود فرمان هم قفل باشد. قفل را بصورتی بزنید که یک سمت آن به طرف پایین دست چپ، و طرف دیگر به سمت بالا دست راست و چسبیده به شیشه اتومبیل باشد تا تکان نخورد. قفل را تا انتها چفت کنید. برخی سارقان با تغییر ارتفاع فرمان اقدام به بازکردن قفل فرمان می کنند که در صورت چفت بودن درست قفل فرمان، "دوشواری" دارند!

غلط:

غلط!

 

درست:

درست

 

2. دزد گیر + چشمی: دزدگیر هم از واجبات ایمنی خودرو است.

نکته: اگر پول زیادی بابت دزدگیر نمی پردازید و قصد استفاده از دزدگیرهای معمولی( به علت کمبود بودجه) را دارید بهتر است چند مورد را رعایت کنید.

1. از دزدگیرها با مارک های معتبر استفاده کنید.

2. دزدگیر به نحوی باشد که در صورت فعال بودن، استارت اتومبیل کار نکند.

3. از سوئیچ مخفی دریغ نکنید. سوئیچی که بصورت یک کلید کوچک در قسمتی پنهان نصب شده و فقط راننده از آن اطلاع دارد و بدون آن اتومبیل روشن نخواهد شد.

4. برخی دزدگیر ها در صورت قفل شدن بصورت بی صدا، کار نمی کنند و فقط فلاشر می زنند. این مورد را در نصب دزدگیر چک کنید تا حتماً آژیر بزند.

نکته: چشمی(مکمل دزدگیر): چشمی برای ورود غیرمجاز از طریق پنجره ها بکار می رود و وضعیت داخل اتومبیل را با سنسور حرکتی چک می کند.اگر جسمی در اتومبیل تکان بخورد، آژیر بصدا در می آید.


اهمیت چشمی ها در انواع دزدی از طریق شیشه ها، ورود اجسام به هر نحوی به داخل اتومبیل و حرکات مشکوک داخل اتومبیل است و از ملزومات غیر قابل چشم پوشی است! برخی چشمی ها در هنگام قفل کردن بی صدا، فقط فلاشر می زنند و کار نمی کنند. این مورد در نصب چشمی رعایت شود که حتماً در صورت قفل شدن بی صدا نیز آژیر را فعال کند.

3. اطمینان از سالم بودن درزهای پنجره ها، درها، قفل درها، قفل صندوق عقب و کاپوت.

نکته: آیا در قسمت صندوق عقب اتومبیل شما سوراخ ریزی وجود دارد؟ این مورد از انواع روش های دزدی صندوق عقب خودرو است. مخصوصاً پژو 405 که اغلب به همین روش مورد سرقت قرار می گیرد. اگر این سوراخ را مشاهده می کنید، در اولین فرصت نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. سارقان با هل دادن ضامن درب صندوق بوسیله یک میله باریک، اقدام به بازکردن درب خودرو و سرقت آن می کنند.( یادم میاد یه بار تو اتوبان همت، یه پژو 405 دیدم که 6 جای صندوقش رو سوراخ کرده بودن!)

4.پارک خودرو:

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که هرجایی پارک می کنید؟

بهترین مکان برای پارک اتومبیل، نزدیکترین مکان به شماست. در میادین تره و بار، پارکینگها و حتی خیابان ها سعی کنید تا جایی که می شود در محل های تعیین شده پارک کنید و از پارک اتومبیل در مکان های پرت و دور از سایر اتومبیل ها و در تاریکی خودداری کنید.

5.ضبط:

ضبط اتومیل را حتماً درآورده و در کاور مخصوص قرار دهید و با خود ببرید. اگر ضبط شما ثابت است، کاور پلاستیکی آن را پایین کشیده و آن را مخفی کنید. ضبط های نواری نیازی به مراقبت ندارند چون سارقان تمایلی به دزدی آن نخواهند داشت!

6.داشبورد:

خیلی از شیشه شکستن ها بخاطر دزدی از داشبورد است.

سارقان فکر می کنند ممکن است دارایی با ارزشی در آن باشد. لذا اقدام به شکستن شیشه یا خم کردن درب اتومبیل می کنند. بنابراین ضمن قرارندادن دارایی ها و مدارک در داشبورد، در هنگام خروج از خودرو و ترک آن، درب داشبورد را بازگذاشته تا از بیرون شیشه قابل تشخیص باشد و سارقان بی خیال شکستن شیشه ها و کج کردن درب اتومبیل شوند!

7. قرار ندادن وسایل شک برانگیز در اتومبیل:

کیف، کوله، پلاستیک، جعبه(خالی یا پر)، جسم پتوپیچی شده، احجام غیر قابل تشخیص، لباس(کت و شلوار و کاپشن)،کفش، راکت تنیس، انواع توپ، ساعت، دسته کلید، لوازم کامپوتری و خلاصه هر چیزی که شک سارقان را برانگیزد را نباید در اتومبیل قرار داد. طوری که قابل دیدن باشد.

اگر از روی اجبار ناچار به قرار دادن وسایل در داخل خودرو هستید، در پشت صندلی راننده و زیر صندلی ها وسایل خود را مخفی کنید. برای اطمینان می توانید چند عدد کتاب یا یک تکه لباس مشکی ناقابل را طوری روی آن بگذارید که مشخص نباشد چیز با ارزشی را مخفی کرده اید.

نکته: صندوق عقب به هیچ عنوان امن نیست! فقط جهت قرار دادن زاپاس و آچارها و وسایل نه چندان با ارزش استفاده شود و پس از هر خرید، داخل آن را خالی کنید.

بسیار خب. در این پست موارد کلی و معمولی ایمنی خودرو را بیان کردیم. اما برای کامل تر شدن مطلب، باید نکات خاص و برخی رعایت ها بهمراه انواع روش های دزدی را هم ذکر کنیم. شما دوستان خوب مطالب خود در این زمینه را کامنت بگذارید تا با استفاده از نظرات شما این مطلب را کامل تر کنیم. در پست بعدی که روز آینده منتشر می کنم، موارد کامل تری را برای شما شرح میدهم.

8.پارک خودرو بصورت دوبل:

حتماً برای شما هم پیش آمده که با کسی بیرون رفته اید و در جایی برای خرید، بصورت دوبل پارک کرده اید. در حالی که دوست شما( یا اعضای خانواده) در اتومبیل منتظر شما هستند تا برگردید.

 

خطر: در یکی از خبرهای حوادث یادم میاد که یه مردی از ماشین پیاده میشه تا از عابربانک پول بگیره در حالیکه همسرش و بچه ش در اتومبیل منتظرش بودند. در همین حال یه نفر سوار اتومبیل میشه، اتومبیل رو روشن می کنه و فرار می کنه. چند صد متر پایین تر با مشت و لگد زن و بچه رو پیاده می کنه و بعد متواری میشه.

در مورد دوم هم که مشابه مورد اوله، موتورسواران به همچین اتومبیلی حمله می کنن و ظرف 1 ثانیه کیف خانم و موبایل روی داشبورد آقا رو سرقت می کنن و قبل از بازگشت راننده متواری میشن! حالا بدو دنبال دزد.

 

ایمنی: در هنگام ترک خودرو اگر سرنشینی در د اخل اتومبیل منتظر شماست:

1. سوئیچ را حتماً بردارید.

2.از سرنشین داخل بخواهید که درب ها را قفل کند و شیشه ها را بالا بکشد.

3.موبایل و مدارک را همراه خود ببرید.

4. اتومبیل را در نزدیک ترین محلی که کار دارید پارک کنید.

5.اگر کارتان طول کشید، چندوقت یکبار به اتومبیل نگاهی بیاندازید تا در صورت بروز مشکل، کاری از دستتان برآید.

 

9.پارک در کنار خیابان:

مشغول نگاه کردن به خیابان بودم و اتومبیل های گذری را نگاه می کردم و دود سیگار رو بیرون میدادم. در همین حین اتومبیل وانت نیسان جرثقیل داری رو دیدم که کنار یکی از اتومبیل های پارک شده در کنار خیابان ایستاد. سرنشینان نیسان سه مرد تنومند بودند. دو نفر پیاده شدند و شروع به اتصال گیره جرثقیل به اتومبیل پارک شده(پراید) شدند. همه چیز ظاهراً خیلی عادی بود تا اینکه دزدگیر پراید به صدا درومد و من دیدم که یکی از مردها شیشه اتومبیل رو شکست و درب کاپوت رو باز کرد و دزدگیر رو قطع کرد.

شستم خبردار شده بود که اتفاق بدی داره میفته. برای همین شروع به داد و فریاد کشیدن کردم. سه مرد که متوجه حضور من شده بودند، بلافاصله زنجیرها رو جدا کردند.من معطل نکردم و از پله ها پایین آمدم و به سمت اونها با فریاد "آی دزد ای دزد" دویدم. سه مرد بلافاصله سوار نیسان شدند و از محل گریختند. و من ماندم و پراید شیشه شکسته و پلیس 110 و یک ماجرای عجیب!

بله دوستان در جایی پارک کنید که :

1.سر نبش خیابان نباشد تا نتوانند با جرثقیل دزدی، اتومبیلتان را ببرند.

2.در جای مطمئنی پارک کنید که خلوت نباشد و عبور و مرور زیاد باشد.

3.برای بار چندم، در نزدیک ترین محلی که ترجیحاً به اتومبیل دید دارید پارک کنید.

4.از پاک بان بخواهید مراقب اتومبیلتان باشد و در عوض مبلغ بیشتری به او بدهید.

 

10.دزدی در پمپ بنزین:

در پمپ بنزین ما پیاده میشویم و سرگرم بنزین زدن و عقربه ی پمپ می شویم که چه زمانی به لیتر مورد نظر می رسد و بی خیال اتومبیل و درب های باز و شیشه های پایین کشیده شده می شویم. برخی مواقع هم حتی سوئیچ رو هم فراموش می کنیم برداریم. به نظر شما سارقان نمی توانند در پمپ بنزین به راحتی جلوداشبورد و وسایل گران قیمت شما و یا حتی اتومبیل شما را سرقت کنند؟

در پمپ بنزین، درب باک را باز کنید،شیشه ها را بالا دهید، بعد از ماشین پیاده شده و درب ها را قفل کنید و با خیال راحت بنزین بزنید. این هم از موردی که هیچ جا به ما نگفتند و به اون توجه نمی کنیم!

اگر مطلب مفید بود آن را به اشتراک بگذارید:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
روش های پیش گیری از سرقت خودرو - 4.8 out of 5 based on 4 votes

نظرات شما

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه اینترنتی دی ال سل نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه اینترنتی دی ال سل، ما را از این امر محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.


کد امنیتی
تازه کردن

آدرس تلگرام ما - پایگاه اینترنتی دی ال سل

مشخصات و آدرس سایت Site Profile

وبسایت www.dlsell.ir
پشتیبانی: support@dlsell.ir
تماس با ما: contact@dlsell.ir
راهنمایی: help@dlsell.ir
وب مستر: webmaster@dlsell.ir

کانال آموزشی و خرید در تلگرام
logo-samandehi