5نوآوری برای دگرگونی زندگی بشر

1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (2 رأی)
گزارش خرابی لینک

5نوآوری برای دگرگونی زندگی بشرچندی پیش، شرکت آی بی ام، فهرستی از پنج نوآوری فوق العاده را منتشر کرد که قادرند زندگی، کار و تعاملات ما را در پنج سال آینده دگرگون سازند.
این نوآوری ها در شرف وقوع از بسیاری جهات به فیلم ها و داستان های علمی- تخیلی می مانند که رنگ واقعیت به خود گرفته و در حال ورود به زندگی روزمره ما هستند. پنج نوآوری و فناوری برتر پنج سال آینده در پی می آید:

تولید انرژی با حرکت افراد
هر چیزی که حرکت می کند و قادر به تولید گرماست، این توانایی را دارد که انرژی قابل ذخیره به وجود آورد. انسان ها نیز می توانند با راه رفتن، دویدن و رکاب زدن، انرژی تولید کنند. در پنج سال آینده، این امکان فراهم خواهد آمد تا گرمای ناشی از کار کردن رایانه شما و یا انرژی نهفته در آب در حال حرکت در داخل لوله ها، به انرژی تبدیل شده و برای تأمین انرژی مورد نیاز خانه ها، ادارات و شهرها، استفاده شود. در آینده ای نزدیک، شما خواهید توانست با متصل کردن تجهیزات کوچک و سبکی به پاها و یا دوچرخه خود، انرژی موردنیاز منزلتان را با راه رفتن یا دوچرخه سواری تأمین کنید. هم اکنون، دانشمندان و پژوهشگران شرکت ای بی ام در ایرلند در حال مطالعه برای یافتن راهی جهت به حداقل رساندن پیامدهای زیست محیطی تبدیل انرژی امواج اقیانوس ها به الکتریسیته هستند.
آری، در آینده ای نزدیک، انرژی در همه جا و در شکل های گوناگون در اختیار ما قرار خواهد گرفت و ما را از وابستگی به یک یا چند منبع انرژی نجات خواهد داد.

حذف رمز عبور
امروزه ما برای استفاده از بسیاری از خدمات بانکی، خرید، اینترنت و غیره از رمزهای عبور متعددی استفاده می کنیم و در بسیاری موارد مجبوریم آنها را به طور دوره ای تغییر دهیم و به خاطر بسپاریم. اما در آینده ای نزدیک، دیگر نیازی به ایجاد، تغییر و به یاد سپردن رمزهای عبور نخواهد بود چرا که سیستم های هوشمند و زیستی پیشرفته ای ابداع خواهند شد که با استفاده از ویژگی های زیست شناسی منحصر به فرد هر کس، او را شناسایی و هویت او را مورد تأیید قرار می دهند. شما خواهید توانست بدون نیاز به وارد کردن شماره رمز، از دستگاه خودپرداز بانک پول برداشت کنید، فقط کافی است که در برابر دوربین مخصوص دستگاه خودپرداز بایستید تا از مردمک چشمتان عکس برداری و پس از ارسال عکس به مرکز اطلاعات، هویت شما را تأیید کند. شبیه همین امکان، در گوشی های تلفن همراه یا رایانه ای شخصی نیز به وجود خواهد آمد و شما می توانید بدون نیاز به وارد کردن رمز عبور و فقط با قرار گرفتن در برابر دوربین مخصوص آنها، اجازه ورود به سیستم را پیدا کنید.
علاوه بر این، فناوری های زیستی جدیدی در حال ورود به عرصه هستند که قادرند با اسکن چهره و یا ضبط صدای افراد، آنها را به رمز عبور منحصر به فرد جهت استفاده از خدمات و وسایل الکترونیکی گوناگون تبدیل کند.

خواندن ذهن، به واقعیت می پیوندد
یکی از ایده های موردعلاقه بینندگان فیلم های علمی- تخیلی، خواندن ذهن افراد و آگاهی یافتن از فکر آنها بوده است که به زودی به واقعیت می پیوندد.
هم اکنون، دانشمندان شرکت آی بی ام در حال مطالعه بر روی روش های ایجاد پیوند بین مغز انسان ها با وسایلی چون رایانه و تلفن های همراه هستند و به نظر می رسد به زودی این امکان برای کاربران این دستگاه ها فراهم شود تا بتوانند فقط با فکر کردن به یک فرمان(به عنوان مثال، کلیک کردن بر روی یک گزینه را برقراری تماس با شماره ای خاص) به رایانه یا تلفن همراه دستور دهند تا آن کار را انجام دهد.
تاکنون، دانشمندان موفق شده اند گوشی های مخصوصی طراحی کنند که مجهز به حسگرهای پیشرفته ای هستند و می توانند فعالیت های الکتریکی مغز یا حرکات چهره را شناسایی و درک کرده و آنها را تبدیل به فرمان نمایند. در پنج سال آینده چنین فناوری هایی ابتدا در صنعت بازی های رایانه ای و سرگرمی به کار گرفته خواهند شد و سپس وارد عرصه های جدی تری چون پزشکی می شوند.
پژوهشگران عرصه مهندسی پزشکی و تجهیزات درمانی امیدوارند با استفاده از فناوری های جدید بتوان تجهیزات پیشرفته ای را تولید کرد که امکان جلوگیری از سکته قلبی و مغزی و سایر نافرمانی ها و نارسایی های اعضای بدن را فراهم آورند.

شکاف های اطلاعاتی و دیجیتالی در جهان محو خواهند شد
در جامعه جهانی امروز، دسترسی به اطلاعات، مهم ترین عامل تعیین کننده در رشد اقتصادی و توسعه جوامع محسوب می شود. به عقیده صاحب نظران بین المللی، در پنج سال آینده و با گسترش فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی در سرتاسر جهان، از شکاف اطلاعاتی موجود بین کشورهای غنی و فقیر کاسته خواهد شد و مردم کشورهای توسعه نیافته نیز خواهند توانست با دسترسی کافی به اطلاعات، از فقر و عقب ماندگی فرهنگی، فکری، اجتماعی و اقتصادی خارج شوند. در این میان، فناوری های مرتبط با تلفن همراه، نقش تعیین کننده در کاهش شکاف اطلاعاتی در جهان ایفا خواهد کرد. امروزه بیش از 7 میلیارد انسان بر روی کره زمین زندگی می کنند و پیش بینی می شود طی پنج سال آینده تا 5/6 میلیارد تلفن همراه در جهان به فروش برسد و این یعنی دسترسی بیش از 80 درصد جمعیت جهان به تلفن همراه و فناوری های مرتبط با آن. به عقیده کارشناسان، هرچه تلفن های همراه، با قیمت پایین تری در اختیار افراد قرار بگیرد طیف گسترده تری از افراد حتی اگر از محدودیت هایی همچون بی سوادی و فقر رنج می برند، خواهند توانست از مزایای اطلاعاتی آن بهره مند شوند. در یکی از برنامه های اجتماعی شرکت آی بی ام در هند، تعداد قابل توجهی تلفن همراه در اختیار روستاییان هندی ساکن مناطق دورافتاده و محروم این کشور قرار داده شد که بسیاری از آنها بی سواد و ناتوان از استفاده از اینترنت یا کتاب و روزنامه بودند. بررسی ها نشان داد که این روستاییان توانستند با ضبط و ارسال پیام های صوتی شان از طریق تلفن همراه در مورد مسائل مختلف به همدیگر اطلاع رسانی کنند و بهبود قابل توجهی در زندگی شان به وجود آورند. به عنوان مثال، آنها توانستند با آگهی یافتن از پیش بینی وضعیت آب و هوایی، فرایند کاشت محصولات کشاورزی شان را تنظیم کنند و با کمک اطلاعاتی که از نهادهای محلی مرتبط با کشاورزی یا دامداری و به صورت پیام های صوتی تلفن همراه دریافت می داشتند،‌ بهره وری و بازدهی کارشان را افزایش دهند. در این برنامه اطلاعات گوناگونی چون بهترین زمان برای برداشت و فروش محصول، توصیه های زیست محیطی و غیره به صورت پیام های صوتی در اختیار کشاورزان و اهالی روستا قرار می گرفت و کمک زیادی به ارتقای استانداردهای زندگی آنها کرد. بنابراین، چنین به نظر می رسد که با افزایش سطح دسترسی افراد در جوامع رو به رشد به فناوری های تلفن همراه می توان اطلاعات ارزشمندی را در اختیار آنان قرار داد و راه حل های مفیدی را برای مقابله با مشکلات روزمره آنها ارائه کرد از جمله برای تجارت و داد و ستد کالا یا ارائه مشاوره های پزشکی با استفاده از تلفن همراه ارائه کرد.

ای میل های ناخواسته، خواستنی می شوند
شاید شما هم از آن دسته کسانی باشید که دل خوشی از ای میل ها و پیام های کوتاه ناخواسته و تبلیغاتی که به تعداد فراوان به آدرس ای میل یا تلفن همراهتان ارسال می شود، ندارید، اما بدانید که در پنج سال آینده چنین ای میل ها و پیام هایی شکل نظام مند و هدفمندی به خود خواهند گرفت و براساس علایق، نیازها و اولویت های شما برایتان ارسال می شوند. تصور کنید که پیام مربوط به فروش بلیط کنسرت گروه موسیقی مورد علاقه شما در اولین فرصت برای شما فرستاده می شود و شما جزو اولین کسانی هستید که قادر به خریداری آن هستید و یا فکرش را بکنید که هشدار مربوط به یک طوفان شدید که موجب لغو شدن پروازها، از جمله پروازی که شما چند هفته قبل رزرو کرده اید، به موقع برای شما ارسال شود و شما بتوانید به موقع برای یافتن وسیله ای دیگر برای رساندن خود به مقصد اقدام کنید.
مهندسان شرکت آی بی ام در حال کار بر روی فناوری های هوشمندی هستند که قادرند با جمع آوری، تحلیل و پردازش اطلاعات مربوط به علایق، اولویت ها و نیازهای افراد پیام های مفید و موردنیاز را برای آنها ارسال و در کوتاه ترین زمان به آنها اطلاع رسانی کنند. با کمک چنین فناوری هایی، شما قادر خواهید بود تا هر آنچه را که دوست دارید یا بدان نیازمندید، دریافت دارید بدون این که به دنبال آن بروید. در این حالت، به جای این که شما به دنبال اطلاعات بگردید، اطلاعات به دنبال شما می آید.

اگر مطلب مفید بود آن را به اشتراک بگذارید:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
5نوآوری برای دگرگونی زندگی بشر - 5.0 out of 5 based on 2 votes

نظرات شما

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه اینترنتی دی ال سل نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه اینترنتی دی ال سل، ما را از این امر محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.


کد امنیتی
تازه کردن

آدرس تلگرام ما - پایگاه اینترنتی دی ال سل

مشخصات و آدرس سایت Site Profile

وبسایت www.dlsell.ir
پشتیبانی: support@dlsell.ir
تماس با ما: contact@dlsell.ir
راهنمایی: help@dlsell.ir
وب مستر: webmaster@dlsell.ir

کانال آموزشی و خرید در تلگرام
logo-samandehi